Skip to main content

Pełnomocnik/obrońca z urzędu

"Razem z wiedzą" dla Seniorów (osób w wielu 60+) to inicjatywa współtworzona przez Stowarzyszenie Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie i Grupę Wsparcia dla seniorów.

W ramach inicjatywy:

 • ZAPRASZAMY na dwa spotkania informacyjno-poradnicze dla seniorów z udziałem prawników (spotkania odbędą się w Hrubieszowie w październiku, ZAPISY pod nr telefonu: + 48 605085714 albo email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,

 • zorganizujemy warsztaty dla doradców-seniorów,

 • przygotujemy i rozdamy informatory dla seniorów nt. w jaki sposób chronić się przed przestępstwami i gdzie szukać bezpłatnej pomocy prawnej i mediacji,

 • doraźnie udzielimy bezpłatnych porad prawnych i informacji,

 • przekażemy informację, jak i gdzie uzyskać pomoc prawną, w tym bezpłatną poradę prawną i mediację.

Podstawową ideą projektu jest: propagowanie poradnictwa prawnego, obywatelskiego oraz mediacji, w tym na zasadzie samopomocy, wsparcia profesjonalnego (adwokaci, radcy prawni, mediatorzy, doradcy obywatelscy) i współdziałania międzypokoleniowego.

Na naszych spotkaniach z prawnikami uczestnicy uzyskają wiedzę m.in. na temat: ochrony przed oszustwami, różnych form zwierania umów, prawa konsumenta do odstąpienia od umowy, reklamacji, żądania uznania umowy za nieważną, jak starać się zabezpieczyć przed nieuczciwymi sprzedawcami, mediacji, jak odwołać się od niekorzystnej decyzji.

PEŁNOMOCNIK Z URZĘDU/OBROŃCA Z URZĘDU

Jeżeli kogoś nie jest stać opłacenie wynagrodzenia adwokata albo radcy prawnego może domagać się wyznaczenia bezpłatnego prawnika (adwokata albo radcy prawnego) przez sąd. Dotyczy to spraw: karnych (obrońca z urzędu), cywilnych oraz administracyjnych.

O wyznaczenie prawnika możemy wnosić:

 • przed rozpoczęciem sprawy sądowej - wtedy prawnik pomoże nam napisać pismo rozpoczynające sprawę (pozew, wniosek),

 • w trakcie postępowania przed policją albo prokuratorem lub też

 • w trakcie sprawy prowadzonej przez sąd.

We wniosek o prawnika z urzędu musimy napisać, że prosimy o wyznaczenie adwokata albo radcy prawnego oraz, że nie jest nas stać na wynajęcie prawnika. DRUK wniosku o prawnika z urzędu do pobrania.

Możemy wskazać określoną osobę z imienia i nazwiska, jednak, nie oznacza to automatycznie, że ten konkretnie prawnik będzie prowadził naszą sprawę. Osoba wskazana musi wyrazić na to zgodę.

Do wniosku musimy załączyć wypełniony formularz. PONIŻEJ DRUKI DO POBRANIA

WAŻNE: Formularz i wniosek muszą być własnoręcznie podpisane.

W formularzu należy opisać:

 • dochody: wysokość i źródło: umowa o pracę, umowa zlecenia, emerytura, świadczenia socjalne, inne,

 • wydatki: czynsz, energia eklektyczna, gaz, woda, ubezpieczenia, pożyczki, kredyty (mieszkaniowe, remontowe) inne

 • stan zdrowia, niepełnosprawność i koszty leczenia (wizyty lekarskie, rehabilitacja, leki, materiały rehabilitacyjne, dojazdy do lekarza),

 • stan rodzinny – dane osób, które z nami mieszkają i wspólnie prowadzą gospodarstwo domowe,

 • i inne informacje wskazujące, że nie stać nas na opłacenie wynagrodzenia pełnomocnika.

DO POBRANIA:

 1. formularz wniosku o pełnomocnika/obrońcę z urzędu,

 2. formularz oświadczenia ws. cywilnych,

 3. formularz wniosek o prawo pomocy ws. administracyjnych.

ZAPISY na spotkania dla seniorów

Chcesz wziąć udział w spotkaniu albo potrzebujesz więcej informacji:

zadzwoń do nas: + 48 605085714 albo napisz email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Liczba miejsc 30 (dwa terminy spotkań).


POTRZEBUJESZ PORADY PRAWNEJ albo MEDIACJI?

Jeżeli nie stać Cię na zapłatę wynagrodzenia adwokata albo radcy prawnego, możesz skorzystać z bezpłatnych porad prawnych albo bezpłatnej mediacji w ramach: Hrubieszowskiego Centrum Poradnictwa i Mediacji SIW w Hrubieszowie/Brodzicy i Horodle.

Umów spotkanie pod numerami telefonu: + 48 605085714 oraz + 48 502782942.

Inicjatywa pod nazwą "Razem z wiedzą" realizowana w ramach projektu „Polskie Inicjatywy Poradnicze” dofinansowanego ze środków Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych na lata 2023-2033. Operatorami Projektu są: „Fundacja Przestrzeń Lokalna, Fundacja Fundusz Lokalny SMK, Stowarzyszenie LGD „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”, Stowarzyszenie LGD „TRYGON- Rozwój i Innowacja”