Skip to main content

Zwolnienie z koszów sądowych

"Razem z wiedzą" dla Seniorów ( osób w wielu 60+) to inicjatywa współtworzona przez Stowarzyszenie Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie i Grupę Wsparcia dla seniorów.

W ramach inicjatywy:

 • ZAPRASZAMY na dwa spotkania informacyjno-poradnicze dla seniorów z udziałem prawników (spotkania odbędą się w Hrubieszowie w październiku, ZAPISY pod nr telefonu: + 48 605085714 albo email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,

 • zorganizujemy warsztaty dla doradców-seniorów,

 • przygotujemy i rozdamy informatory dla seniorów nt. w jaki sposób chronić się przed przestępstwami i gdzie szukać bezpłatnej pomocy prawnej i mediacji,

 • doraźnie udzielimy bezpłatnych porad prawnych i informacji,

 • przekażemy informację, jak i gdzie uzyskać pomoc prawną, w tym bezpłatną poradę prawną i mediację.

Propagujemy poradnictwo prawne, obywatelskie oraz mediację w tym na zasadzie samopomocy, wsparcia profesjonalnego (adwokaci, radcy prawni, mediatorzy, doradcy obywatelscy) i współdziałania międzypokoleniowego.

Na naszych spotkaniach z prawnikami uczestnicy uzyskają wiedzę m.in. na temat: ochrony przed oszustwami, różnych form zwierania umów, prawa konsumenta do odstąpienia od umowy, reklamacji, żądania uznania umowy za nieważną, jak starać się zabezpieczyć przed nieuczciwymi sprzedawcami, mediacji, jak odwołać się od niekorzystnej decyzji.

ZWOLNIENIE Z KOSZTÓW SĄDOWYCH

W przeważającej większości spraw sądowych cywilnych i administracyjnych należy, już na początku, wnieść opłatę (wpis) za rozpoznanie sprawy.

Wysokość opłaty różni się w zależności od rodzaju sprawy, w niektórych to stała kwota, zaś w niektórych określana jest procentowo np. 5% żądanej należności.

Jeżeli nie jest nas stać na zapłacenie opłaty możemy domagać się zwolnienia z kosztów sądowych – w sprawach cywilnych albo prawa pomocy – w sprawach sądowo-administracyjnych. Równocześnie możemy domagać się ustanowienia pełnomocnika z urzędu.

W obydwu przypadkach konieczne będzie złożenie wniosku oraz formularza określającego stan majątkowy i rodzinny /PONIŻEJ DRUKI DO POBRANIA/. W sprawach administracyjnych jest jeden formularz będący równocześnie wnioskiem o zwolnienie z kosztów sądowych i ustanowienie adwokata albo radcy prawnego z urzędu. W sprawach cywilnych będą to dwa dokumenty tj. wniosek oraz formularz z oświadczeniem.

W formularzach należy podać informacje o:

 • wysokość dochodów i ich źródeł: praca, emerytura, renta, utrzymanie innych osób, świadczenia socjalne,

 • stan rodzinny – dane osób, które z nami mieszkają i wspólnie prowadzą gospodarstwo domowe,

 • stan zdrowia, niepełnosprawność i koszty leczenia (wizyty lekarskie, rehabilitacja, leki, materiały rehabilitacyjne, dojazdy do lekarza),

 • wydatkach m.in.: energia elektryczna, gaz, woda, ubezpieczenia, pożyczki, kredyty,

 • i inne okoliczność, które świadczą o tym, że nie stać nas na zapłatę opłaty.

WAŻNE: Formularz i wniosek muszą być własnoręcznie podpisane.

 

DO POBRANIA:

 1. formularz wniosku o zwolenie z kosztów sądowych,

 2. formularz oświadczenia ws. cywilnych,

 3. formularz wniosek o prawo pomocy ws. administracyjnych.

ZAPISY na spotkania dla seniorów

Chcesz wziąć udział w spotkaniu albo potrzebujesz więcej informacji:

zadzwoń do nas: + 48 605085714 albo napisz email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Liczba miejsc 30 (dwa terminy spotkań).


POTRZEBUJESZ PORADY PRAWNEJ albo MEDIACJI?

Jeżeli nie stać Cię na zapłatę wynagrodzenia adwokata albo radcy prawnego, możesz skorzystać z bezpłatnych porad prawnych albo bezpłatnej mediacji w ramach: Hrubieszowskiego Centrum Poradnictwa i Mediacji SIW w Hrubieszowie/Brodzicy i Horodle.

Umów spotkanie pod numerami telefonu: + 48 605085714 oraz + 48 502782942.

Inicjatywa pod nazwą "Razem z wiedzą" realizowana w ramach projektu „Polskie Inicjatywy Poradnicze” dofinansowanego ze środków Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych na lata 2023-2033. Operatorami Projektu są: „Fundacja Przestrzeń Lokalna, Fundacja Fundusz Lokalny SMK, Stowarzyszenie LGD „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”, Stowarzyszenie LGD „TRYGON- Rozwój i Innowacja”