Skip to main content

Przestępstwo znieważenia

"Razem z wiedzą" dla Seniorów (osób w wielu 60+) to inicjatywa współtworzona przez Stowarzyszenie Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie i Grupę Wsparcia dla seniorów.

W ramach inicjatywy:

 • ZAPRASZAMY na dwa spotkania informacyjno-poradnicze dla seniorów z udziałem prawników (spotkania odbędą się w Hrubieszowie w październiku, ZAPISY pod nr telefonu: + 48 605085714 albo email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,

 • zorganizujemy warsztaty dla doradców-seniorów,

 • przygotujemy i rozdamy informatory dla seniorów nt. w jaki sposób chronić się przed przestępstwami i gdzie szukać bezpłatnej pomocy prawnej i mediacji,

 • doraźnie udzielimy bezpłatnych porad prawnych i informacji,

 • przekażemy informację, jak i gdzie uzyskać pomoc prawną, w tym bezpłatną poradę prawną i mediację.

Propagujemy poradnictwo prawne, obywatelskie oraz mediację w tym na zasadzie samopomocy, wsparcia profesjonalnego (adwokaci, radcy prawni, mediatorzy, doradcy obywatelscy) i współdziałania międzypokoleniowego.

Na naszych spotkaniach z prawnikami uczestnicy uzyskają wiedzę m.in. na temat: ochrony przed oszustwami i innymi przestępstwami, różnych form zwierania umów, prawa konsumenta do odstąpienia od umowy, reklamacji, żądania uznania umowy za nieważną, jak starać się zabezpieczyć przed nieuczciwymi sprzedawcami, mediacji, jak odwołać się od niekorzystnej decyzji.

PRZESTĘPSTWO ZNIEWAŻENIA

Obraza, zniewaga to rozpowszechnione i naganne przestępstwo,  którego celem jest zranienie uczuć osobistych pokrzywdzonego. Może odbyć się za pomocą słów wulgarnych, powszechnie uznanych za obelżywe, ale nie musi. W każdym jednak przypadku użyte zostaje takie określenie, które ma odbiorcę: dotknąć, upokorzyć, sprawić, żeby poczuł się źle.

Zniewaga może być popełniona:

 • w obecności odbiorcy,

 • publicznie,

 • za pomocą środków masowego komunikowania się,

 • w inny sposób, ale w zamiarze, żeby zniewaga dotarła do odbiorcy (np. powiedzenie komuś innemu).

Sąd odstąpi od wymierzenia kary, jeżeli zniewagę wywołało wyzywające zachowanie się pokrzywdzonego albo jeżeli pokrzywdzony odpowiedział naruszeniem nietykalności cielesnej lub zniewagą wzajemną.

Za zniewagę sąd może orzec:

 • grzywnę,

 • karę ograniczenia wolności,

 • karę pozbawienia wolności do 1 roku ( przy zniewadze za pomocą masmediów),

 • nawiązkę (sumę pieniężną maksymalnie do 100 000 zł) na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego,

 • zwrot poniesionych kosztów.

Jest to przestępstwo ścigane z tzw. oskarżenia publicznego, co oznacza, że sami musimy skierować do sądu tzw. prywatny akt oskarżenia. W piśmie musimy opisać zdarzenie oraz dowody np. zeznania świadków, dokumenty, wszystko z czego wynika, że zostaliśmy obrażeni przez inną osobę. Sąd może zażądać od Policji zabezpieczenia dowodów, albo ustalenia sprawcy np. anonimowy wpis w Internecie.

Za założenie sprawy należy zapłacić opłatę (aktualnie to 300 zł), można złożyć wniosek o zwolnenie z tej opłaty.

Sąd w takich sprawach kieruje strony do mediacji, co może przyspieszyć postępowanie oraz pomóc załagodzić albo nawet zakończyć konflikt.

ZAPISY na spotkania dla seniorów

Chcesz wziąć udział w spotkaniu albo potrzebujesz więcej informacji:

zadzwoń do nas: + 48 605085714 albo napisz email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Liczba miejsc 30 (dwa terminy spotkań).


POTRZEBUJESZ PORADY PRAWNEJ albo MEDIACJI?

Jeżeli nie stać Cię na zapłatę wynagrodzenia adwokata albo radcy prawnego, możesz skorzystać z bezpłatnych porad prawnych albo bezpłatnej mediacji w ramach: Hrubieszowskiego Centrum Poradnictwa i Mediacji SIW w Hrubieszowie/Brodzicy i Horodle.

Umów spotkanie pod numerami telefonu: + 48 605085714 oraz + 48 502782942.

Inicjatywa pod nazwą "Razem z wiedzą" realizowana w ramach projektu „Polskie Inicjatywy Poradnicze” dofinansowanego ze środków Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych na lata 2023-2033. Operatorami Projektu są: „Fundacja Przestrzeń Lokalna, Fundacja Fundusz Lokalny SMK, Stowarzyszenie LGD „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”, Stowarzyszenie LGD „TRYGON- Rozwój i Innowacja”