Skip to main content

Darowizna

"Razem z wiedzą" dla Seniorów (osób w wielu 60+) to inicjatywa współtworzona przez Stowarzyszenie Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie i Grupę Wsparcia dla seniorów.

W ramach inicjatywy propagujemy poradnictwo prawne, obywatelskie oraz mediację w tym na zasadzie samopomocy, wsparcia profesjonalnego (adwokaci, radcy prawni, mediatorzy, doradcy obywatelscy) i współdziałania międzypokoleniowego.

Na naszych spotkaniach z prawnikami uczestnicy uzyskają wiedzę m.in. na temat: ochrony przed oszustwami i innymi przestępstwami, różnych form zwierania umów, prawa konsumenta do odstąpienia od umowy, reklamacji, żądania uznania umowy za nieważną, jak starać się zabezpieczyć przed nieuczciwymi sprzedawcami, mediacji, jak odwołać się od niekorzystnej decyzji.


DAROWIZNA

Darowizna to umowa, zgodnie z którą jedna osoba-darczyńca przekazuje, za darmo, drugiej osobie- obdarowanemu, jakiś składnik majątkowy. Obdarowany musi darowiznę przyjąć. Najczęściej darowizna następuje między osobami najbliższymi.

Darować można: pieniądze, rzeczy ruchome, nieruchomości czy też inne prawa. Dla swojej ważności, gdy darowizna dotyczy nieruchomości (mieszkania, domu, działki) musi być zawarta przed notariuszem. W pozostałych przypadkach nie jest potrzebna taka forma, jeżeli darowizna została wykonana.

W przypadku darowizny pieniędzy pamiętać należy, że pieniądze muszą być przelane na konto bankowe albo w SKOK obdarowanego albo przekazane przekazem pocztowym. Podarowanie gotówki nie korzysta ze zwolnienia. Ma to znaczenie dla zwolnienia z podatku od spadków i darowizny. Osoby najbliższe: małżonek, zstępni (dzieci, wnuki), wstępni (rodzice, dziadkowie), rodzeństwo, ojczym, macocha nie muszą płacić podatku.

Nabycie darowizny musi być zgłoszone naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia nabycia - złożenie deklaracji SD-Z2 – obowiązek zgłoszenia nie dotyczy darowizn w formie aktu notarialnego.

Pamiętać również należy, że ustawa podatkowa przewiduje wiele innych jeszcze zwolnień od podatku w zależność od tego co się nabywa (np. gospodarstwo rolne).

Darowiznę zawsze warto przemyśleć, bowiem zmiana sytuacji czy też negatywne zachowanie obdarowanego nie zawsze będzie podstawą do skutecznego odwołania darowizny.

ZAPISY na spotkania dla seniorów

Chcesz wziąć udział w spotkaniu albo potrzebujesz więcej informacji:

zadzwoń do nas: + 48 605085714 albo napisz email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Liczba miejsc 30 (dwa terminy spotkań).


POTRZEBUJESZ PORADY PRAWNEJ albo MEDIACJI?

Jeżeli nie stać Cię na zapłatę wynagrodzenia adwokata albo radcy prawnego, możesz skorzystać z bezpłatnych porad prawnych albo bezpłatnej mediacji w ramach: Hrubieszowskiego Centrum Poradnictwa i Mediacji SIW w Hrubieszowie/Brodzicy i Horodle.

Umów spotkanie pod numerami telefonu: + 48 605085714 oraz + 48 502782942.

Inicjatywa pod nazwą "Razem z wiedzą" realizowana w ramach projektu „Polskie Inicjatywy Poradnicze” dofinansowanego ze środków Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych na lata 2023-2033. Operatorami Projektu są: „Fundacja Przestrzeń Lokalna, Fundacja Fundusz Lokalny SMK, Stowarzyszenie LGD „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”, Stowarzyszenie LGD „TRYGON- Rozwój i Innowacja”