Skip to main content

Mediacja

"Razem z wiedzą" dla Seniorów ( osób w wielu 60+) to inicjatywa współtworzona przez Stowarzyszenie Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie i Grupę Wsparcia dla seniorów.

W ramach inicjatywy:

  • ZAPRASZAMY na dwa spotkania informacyjno-poradnicze dla seniorów z udziałem prawników (spotkania odbędą się w Hrubieszowie w październiku, ZAPISY pod nr telefonu: + 48 605085714 albo email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,

  • zorganizujemy warsztaty dla doradców-seniorów,

  • przygotujemy i rozdamy informatory dla seniorów nt. w jaki sposób chronić się przed przestępstwami i gdzie szukać bezpłatnej pomocy prawnej i mediacji,

  • doraźnie udzielimy bezpłatnych porad prawnych i informacji,

  • przekażemy informację, jak i gdzie uzyskać pomoc prawną, w tym bezpłatną poradę prawną i mediację.

Podstawową ideą projektu jest: propagowanie poradnictwa prawnego, obywatelskiego oraz mediacji, w tym na zasadzie samopomocy, wsparcia profesjonalnego (adwokaci, radcy prawni, mediatorzy, doradcy obywatelscy) i współdziałania międzypokoleniowego.

Na naszych spotkaniach z prawnikami uczestnicy uzyskają wiedzę min. na temat: ochrony przed oszustwami, różnych form zwierania umów, prawa konsumenta do odstąpienia od umowy, reklamacji, żądania uznania umowy za nieważną, jak starać się zabezpieczyć przed nieuczciwymi sprzedawcami, mediacji, jak odwołać się od niekorzystnej decyzji.

Mediacja

Mediacja to pozasądowa i dobrowolna forma zmierzająca do zakończenia sporu. Nie jest to ani wizyta u psychologa, ani wizyta w sądzie czy u prawnika choć mediator zwykle jest osobą posiadającą wiedzę z tych dziedzin życia.

Mediacja daje pole do: rozmowy, przedstawienia swoich racji czy argumentów, wyjaśnienia nawet długoletnich konfliktów, w sposób nieformalny, bez ścisłych reguł procesu sądowego, ale z zachowaniem szacunku i zasad wspólnie ustalonych w sposób kontrolowany przez mediatora. Strony nie muszą się w ogóle spotykać w tym samym czasie czy tym samym miejscu.

Zasady i sposób prowadzenia mediacji ustalają jej uczestnicy: mediator oraz strony sporu. Bardzo często mediacja może sprawdzić się w rozwiązaniu sporu: rodzinnego, spadkowego, sąsiedzkiego, w sporach między współpracownikami. Dopuszczalna jest w sprawach karnych, cywilnych i administracyjnych.

Mediacja jest szybsza, tańsza, mniej formalna i mniej eskalująca konflikt niż proces sądowy.

Bezpłatną mediację dla osób, które nie są w stanie za nią zapłacić oferuje Stowarzyszenie Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie. Więcej informacji zadzwoń: + 48 605085714 albo + 48 502782942.

ZAPISY na spotkania dla seniorów

Chcesz wziąć udział w spotkaniu albo potrzebujesz więcej informacji:

zadzwoń do nas: + 48 605085714 albo napisz email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Liczba miejsc 30 (dwa terminy spotkań).


POTRZEBUJESZ PORADY PRAWNEJ albo MEDIACJI?

Jeżeli nie stać Cię na zapłatę wynagrodzenia adwokata albo radcy prawnego, możesz skorzystać z bezpłatnych porad prawnych albo bezpłatnej mediacji w ramach: Hrubieszowskiego Centrum Poradnictwa i Mediacji SIW w Hrubieszowie/Brodzicy i Horodle.

Umów spotkanie pod numerami telefonu: + 48 605085714 oraz + 48 502782942.

Inicjatywa pod nazwą "Razem z wiedzą" realizowana w ramach projektu „Polskie Inicjatywy Poradnicze” dofinansowanego ze środków Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych na lata 2023-2033. Operatorami Projektu są: „Fundacja Przestrzeń Lokalna, Fundacja Fundusz Lokalny SMK, Stowarzyszenie LGD „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”, Stowarzyszenie LGD „TRYGON- Rozwój i Innowacja”