Skip to main content

Edukacja prawna - oszustwa

"Razem z wiedzą" dla Seniorów ( osób w wielu 60+) to inicjatywa współtworzona przez Stowarzyszenie Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie i Grupę Wsparcia dla seniorów.

  • ZAPRASZAMY na dwa spotkania informacyjno-poradnicze dla seniorów z udziałem prawników (spotkania odbędą się w Hrubieszowie w październiku, ZAPISY pod nr telefonu: + 48 605085714 albo email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,

  • zorganizujemy warsztaty dla doradców-seniorów,

  • przygotujemy i rozdamy informatory dla seniorów nt. w jaki sposób chronić się przed przestępstwami i gdzie szukać bezpłatnej pomocy prawnej i mediacji,

  • doraźnie udzielimy bezpłatnych porad prawnych i informacji,

  • przekażemy informację, jak i gdzie uzyskać pomoc prawną, w tym bezpłatną poradę prawną i mediację.

Podstawową ideą projektu jest: propagowanie poradnictwa prawnego, obywatelskiego oraz mediacji, w tym na zasadzie samopomocy, wsparcia profesjonalnego (adwokaci, radcy prawni, mediatorzy, doradcy obywatelscy) i współdziałania międzypokoleniowego.

Na naszych spotkaniach z prawnikami uczestnicy uzyskają wiedzę min. na temat: ochrony przed oszustwami, różnych form zwierania umów, prawa konsumenta do odstąpienia od umowy, reklamacji, żądania uznania umowy za nieważną, jak starać się zabezpieczyć przed nieuczciwymi sprzedawcami, mediacji, jak odwołać się od niekorzystnej decyzji.

Odwołanie od decyzji administracyjnej.

Zdarza się, że musimy odwołać się od niekorzystnej dla nas decyzji np. w sprawie podatku czy świadczenia. W pierwszej kolejności warto porozmawiać z prawnikiem, który wyjaśni przepisy albo przygotuje odwołanie, ale zawsze możemy samodzielnie napisać pismo zawierające odwołanie tak, żeby zmieścić się w terminie. Ewentualne argumenty w sprawie będzie można przestawić w dodatkowych pismach.

Pismo nie musi mieć szczególnej formy, ale powinno zawierać:

  1. informację, że nie jesteśmy zadowoleni z rozstrzygnięcia i jak każde pismo formalne:

  2. dane osobowe i adresowe odwołującego się oraz jego podpis

  3. oznaczenie decyzji, od której odwołujemy się: ze wskazaniem jej daty, numeru, i kto ja wydał,

  4. możemy opisać, jakie rozwiązanie jest dla nas satysfakcjonujące.

To gdzie, jak i w jakim terminie można złożyć pismo informuje pouczenie. Jeżeli pouczenia brakuje, nie musimy przejmować się, bo termin do wniesienia odwołania nie biegnie i możemy spokojnie umówić wizytę u prawnika, który podpowie co robić w tej sytuacji.

W każdym przypadku pismo może zostać wysłane listem poleconym – ważne, żeby dowód nadania oraz kopię pisma zostawić w domu.

Liczba miejsc 30 (dwa terminy spotkań).

ZAPISY na spotkania dla seniorów

Chcesz wziąć udział w spotkaniu albo potrzebujesz więcej informacji:

zadzwoń do nas: + 48 605085714 albo napisz email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Liczba miejsc 30 (dwa terminy spotkań).


POTRZEBUJESZ PORADY PRAWNEJ albo MEDIACJI?

Jeżeli nie stać Cię na zapłatę wynagrodzenia adwokata albo radcy prawnego, możesz skorzystać z bezpłatnych porad prawnych albo bezpłatnej mediacji w ramach: Hrubieszowskiego Centrum Poradnictwa i Mediacji SIW w Hrubieszowie/Brodzicy i Horodle.

Umów spotkanie pod numerami telefonu: + 48 605085714 oraz + 48 502782942.

Inicjatywa pod nazwą "Razem z wiedzą" realizowana w ramach projektu „Polskie Inicjatywy Poradnicze” dofinansowanego ze środków Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych na lata 2023-2033. Operatorami Projektu są: „Fundacja Przestrzeń Lokalna, Fundacja Fundusz Lokalny SMK, Stowarzyszenie LGD „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”, Stowarzyszenie LGD „TRYGON- Rozwój i Innowacja”