Skip to main content

Pomoc prawna - oszustwa

"Razem z wiedzą" dla Seniorów ( osób w wielu 60+) to inicjatywa współtworzona przez Stowarzyszenie Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie i Grupę Wsparcia dla seniorów.


Oszustwa

Metody: „na wnuczka”, „na policjanta”, „na pracownika banku”, ale również popularne spotkania promocyjne (np. „prozdrowotne”), sprzedaż przez Internet i przez telefon oraz wizyty domokrążców w domach to częste sposoby działania oszustów.

Mimo, że wiele mówi się o tych zjawiskach, w dalszym ciągu przestępcy biorą za cel osoby starsze, mieszkające samodzielnie, z niepełnosprawnościami. Seniorzy są grupą najbardziej narażoną na pokrzywdzenie tego typu oszustwami. Dzieje się tak dlatego, że przestępcy wykorzystują min: potrzebę kontaktu z innymi ludźmi, mniejsze doświadczenie w korzystaniu z Internetu czy innych technologii, roztargnienie, stan zdrowia (np. niedosłuch).

Podczas rozmów z seniorami wywołują określone reakcje emocjonalne (np. strach o życie i zdrowie swoich najbliższych, lęk przed utratą oszczędności, potrzeba bycia docenionym i zauważonym itp.).

Zdarza się, że przestępcy, zwłaszcza w przypadku sprzedaży przez telefon, przez Internet, na spotkaniach „prozdrowotnych” czy też bezpośrednio w naszym domu, zachwalają dany przedmiot w taki sposób, że staje się on w naszych oczach wyjątkowy, wręcz unikatowy, a jego właściwości pomogą na wszystkie nasze dolegliwości. Suma wszystkich działań nieuczciwych sprzedawców ma wytworzyć przeświadczenie, że kupujący robi interes życia, a nieskorzystanie z okazji natychmiast spowoduje utratę takiej szansy.

Na naszych spotkaniach z prawnikami i psychologiem uczestnicy uzyskają wiedzę na temat przestępstw, sposobu działania sprawców, ochrony przed oszustwami, sposobów minimalizacji ryzyka pokrzywdzenia przestępstwem.

Przygotowujemy również informatory prawne, które zostaną przekazane uczestnikom spotkań zawierające informacje w jaki sposób chronić się przed przestępstwami i gdzie szukać pomocy.

W ramach inicjatywy:

  • zorganizujemy dwa spotkania informacyjno-poradnicze dla seniorów z udziałem prawników (spotkania odbędą się w Hrubieszowie),

  • zorganizujemy warsztaty dla doradców-seniorów,

  • przygotujemy informatory dla seniorów,

  • doraźnie udzielimy porad prawnych i informacji,

  • przekażemy informację, jak i gdzie uzyskać pomoc prawną, w tym bezpłatną poradę prawną.

Podstawową ideą projektu jest: propagowanie poradnictwa prawnego i obywatelskiego, w tym na zasadzie samopomocy, wsparcia profesjonalnego (adwokaci, radcy prawni, mediatorzy, doradcy obywatelscy) i współdziałania międzypokoleniowego.

Liczba miejsc 30 (dwa terminy spotkań).

Chcesz wziąć udział albo potrzebujesz więcej informacji:

zadzwoń do nas:

+ 48 605085714,

+ 48 502782942 albo

napisz email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Inicjatywa pod nazwą "Razem z wiedzą" realizowana w ramach projektu „Polskie Inicjatywy Poradnicze” dofinansowanego ze środków Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych na lata 2023-2033. Operatorami Projektu są: „Fundacja Przestrzeń Lokalna, Fundacja Fundusz Lokalny SMK, Stowarzyszenie LGD „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”, Stowarzyszenie LGD „TRYGON- Rozwój i Innowacja”