Skip to main content

Spotkania z seniorami i warsztat psychologiczno-prawny

 W dniach 07.11. i 08.11 odbyły się spotkania prawne i psychologiczne z seniorami oraz warsztat z metodologii pracy poradniczej i komunikacji dla seniorów z Grupy Wsparcia.

Spotkania poprowadziła radczyni prawna Małgorzata Dąbek, streściła najistotniejsze informacje nt.
zawierania umów na odległość i praw kupujących, ochrony przed oszustwami, spraw spadkowych, w tym wydziedziczenia, spraw rodzinnych, mieszkaniowych, sąsiedzkich. Tematy te zainspirowały wymianę doświadczeń własnych oraz dyskusję na temat konkretnych przypadków. Niektóre sprawy zostały przekierowane do dalszej bezpłatnej pomocy prawnej do Centrum Poradnictwa i Mediacji SIW. Seniorzy, poza informacjami dla nich istotnymi, zdobili wiedzę gdzie poszukiwać nieodpłatnej pomocy prawnej, nawiązali nowe znajomości oraz otrzymali informatory prawne.

W części psychologicznej Ewelina Bondyra-Łuczka wyjaśniła mechanizmy wykorzystywane w manipulacji, zwłaszcza podczas spotkań sprzedażowych (promocyjnych, prozdrowotynych). Dla uczestników z całą pewnością zaskakujące było to, że zarówno perswazja, jak i manipulacja mają identyczne mechanizmy, równią się wyłącznie intencją. Perswazja, stosowana przede wszystkim w relacji z dziećmi, ma na celu dobro osoby, którą chcemy przekonać do określonego działania czy zaniechania. Manipulacja ma w sferze zainteresowania wyłącznie dobro manipulującego, co nie oznacza, że planuje on czy zamierza wyrządzić szkodę drugiej stronie – dobro drugiej osoby jest obojętne.

Omówiona została metoda „zdartej płyty”, jako sposób na ochronę przed potencjalnym oszustwem. Psycholożka przypomniała, że w każdym procesie decyzyjnym, również inspirowanym przez oszustów, najistotniejsza jest odpowiedzialność. Ostatecznie to zawsze my podejmujemy decyzję, w sprawie danego zakupu. W spotkaniach wzięło udział 30 seniorów.

Warsztaty dla seniorów-doradców z Grupy Wsparcia.

Warsztaty dla seniorów-doradców składały się z części psychologicznej i prawnej. Usystematyzowaliśmy wiedzę na temat: wartościowej komunikacji, rozmowy poradniczej, technik aktywnego słuchania. Ćwiczenia pozwoliły na wykorzystanie w praktyce: parafrazy, podsumowania i poprawę sposobu prowadzenia rozmowy.
Część prawna, koncentrowała się wokół tematu aktualizowania informacji, sposobów i metod wyszukiwania danych, pogłębiania wiedzy na dany temat. Istotnym zagadnieniem była kwestia przekierowywania osób do konsultacji do prawnika profesjonalnego albo innych specjalistów np. psychologów, przy przyjęciu założenia, że podstawową rolą Grupy Wsparcia jest udzielenie informacji gdzie poszukiwać fachowej porady, w tym prawnej oraz wsparcie w sytuacji kryzysowej. W warsztatach wzięło udział 3 seniorów członków Grupy Wsparcia dla seniorów.  

Fotorelacja z warsztatów:

  • 1 1

  • 1 3

  • 1 4

  • 1 5

  • 1 6

  • 1 7

  • 1 8

  • 1 9

  • 1 10

  • 1 11

  • 1 12

  • 1 13

  • 1 14


POTRZEBUJESZ PORADY PRAWNEJ albo MEDIACJI?

Jeżeli nie stać Cię na zapłatę wynagrodzenia adwokata albo radcy prawnego, możesz skorzystać z bezpłatnych porad prawnych albo bezpłatnej mediacji w ramach: Centrum Poradnictwa i Mediacji SIW w Hrubieszowie/Brodzicy i Horodle.

Umów spotkanie pod numerem telefonu: + 48 605085714.


Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności — Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Poradniczych