Prawa członka spółdzielni mieszkaniowej

Stowarzyszenie Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie i nieformalna Grupa Wsparcia dla seniorów zapraszają w dniu 7 i 8 listopada osoby w wieku 60+ na spotkania informacyjno-prawne w Hrubieszowie w ramach projektu pn: „Grupa Wsparcia. Seniorzy z SIW”.

Na spotkaniu możesz liczyć na:

• możliwość uzyskania wiedzy i pomocy prawnej między innymi w sprawach: spadkowych, w tym wydziedziczenia, sprawach rodzinnych, ochrony przed oszustwami, sprzedaży na odległość, sprzedaży na spotkaniach promocyjnych, praw kupujących i inne
• rozmowy z prawnikiem (adwokatem i radcą prawnym)
• rozmowy z psychologiem
• wsparcie w rozwiązywaniu problemów dnia codziennego oraz w uzyskaniu nieodpłatnej pomocy prawnej i psychologicznej
• wymiany doświadczeń i informacji na tematy prawne
• możliwość nawiązania nowych kontaktów i znajomości
• ciekawe rozmowy i poczęstunek kawowy
• informatory prawne.

Prawa członka spółdzielni mieszkaniowej

Prawa członków spółdzielni mieszkaniowych zapisane są w podstawowym dokumencie każdej spółdzielni, czyli w statucie. Poza tym szereg gwarancji zawierają przepisy prawa spółdzielczego oraz ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Pamiętajmy, że postanowienia statutu spółdzielni nie mogą być sprzeczne z przepisami prawa.
Członkowie spółdzielni mieszkaniowej mają prawo:

• uczestniczenia w walnym zgromadzeniu spółdzielni mieszkaniowej osobiście lub przez pełnomocnika ustanowionego pisemnie
  • wybierania i bycia wybieranym do organów spółdzielni
  • otrzymania odpisu statutu i regulaminów, zaznajamiania się z uchwałami organów spółdzielni, protokołami obrad organów spółdzielni, protokołami lustracji, rocznymi sprawozdaniami finansowymi, umowami zawieranymi przez spółdzielnię z osobami trzecimi (z pewnymi ograniczeniami)
  • żądania rozpatrzenia przez właściwe organy spółdzielni wniosków dotyczących jej działalności
  • udziału w nadwyżce bilansowej
  • do świadczeń spółdzielni w zakresie jej statutowej działalności
  • żądać zwołania walnego zgromadzenia – wniosek musi być złożony przez co najmniej 1/10, ale nie mniej niż trzech członków
  • zgłaszania poprawek do projektów uchwał nie później niż na 3 dni przed posiedzeniem walnego zgromadzenia.

Więcej o kwestiach dotyczących zasad funkcjonowania spółdzielni mieszkaniowych, w tym o wysokości i zasadach ustalania opłat eksploatacyjnych, opowiemy na spotkaniach informacyjno-prawnych, na które serdecznie zapraszamy.

Spotkania odbędą się w grupach po ok. 15 osób w Hrubieszowie w dniu 7 i 8 listopada.

Liczba miejsc ograniczona.

ZAPISY:

Telefonicznie pod numerem:

+ 48 605085714,

albo

Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności — Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Poradniczych