Skip to main content

Sprawy sąsiedzkie i mediacja

Stowarzyszenie Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie i nieformalna Grupa Wsparcia dla seniorów zapraszają osoby w wieku 60+ na spotkania informacyjno-prawne w Hrubieszowie w ramach projektu pn: „Grupa Wsparcia. Seniorzy z SIW”.

Na spotkaniu informacyjno-prawnym możesz liczyć na:

  • możliwość uzyskania wiedzy i pomocy prawnej między innymi w sprawach: ochrony przed oszustwami, sprzedaży na odległość, sprzedaży na spotkaniach promocyjnych, praw kupujących, mediacji, bezpłatnej pomocy prawnej i inne,
  • rozmowy  z prawnikiem (adwokatem i radcą prawnym),
  • rozmowy z psychologiem,
  • wsparcie w rozwiązywaniu problemów dnia codziennego oraz w uzyskaniu nieodpłatnej pomocy prawnej i psychologicznej,
  • wymiany doświadczeń i informacji na tematy prawne,
  • możliwość nawiązania nowych kontaktów i znajomości,
  • ciekawe rozmowy i poczęstunek kawowy,
  • informatory prawne.

Problemy sąsiedzkie i mediacja

Dobry sąsiad to skarb, może być przyjacielem, doradcą, pomóc w zwykłych problemach dnia codziennego i wesprzeć w trudnych sytuacjach.

Zdarza się jednak, że pojawia się problem, który może stać się zarzewiem konfliktu. Może to dotyczyć przekroczenia granic działki, rośliny przechodzące przez płot, zwierzęta wydostające się z posesji, głośnego psa, uciążliwego zakładu usługowego, hałas, uciążliwy zapach, nadmiernego zacienienie itp. Większość z tych kwestii może wiązać się z nadmiernym i uciążliwym oddziaływaniem na działkę sąsiada. Są tzw. immisje czyli jak stanowią przepisy kodeksu cywilnego działania, które zakłócają korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.

W każdym z tych przypadków możliwa jest ochrona prawna przed sądem, w niektórych sprawach dostępne będą działania przed organami postępowania administracyjnego albo karnego, jednak warto zacząć od rozmowy z sąsiadem, żeby powstrzymać eskalację konfliktu i starać się rozwiązać go jak najszybciej.

W takich sprawach pomocne może być wsparcie mediatora, czyli bezstronnej, niezaangażowanej w konflikt osoby. Mediacji może podjąć się osoba posiadająca szacunek i zaufanie stron konfliktu. Jednak optymalnym rozwiązaniem, jest to, żeby mediacją zajął się zawodowy mediator,  osoba obca, posiadająca wiedzę, umiejętności i doświadczenie w rozwiązywaniu konfliktów.  Korzyści z mediacji to przede wszystkim:

  • niższe koszty w porównaniu z procesem sądowym,
  • szybsze działanie,
  • mniej formalności,
  • możliwość załatwienia spraw o dużym stopniu skomplikowania, które wymagałyby wielu procesów sądowych,
  • możliwość zachowania dobrych relacji.

Pamiętać bowiem należy, że mediacja to płaszczyzna do rozmowy i często zdarza się tak, że nawet długotrwałe spory możliwe są do rozwikłania przy właściwym wsparciu i wartościowej, odpowiednio prowadzonej i przygotowanej rozmowie.

 

Gdzie szukać mediatora?

Bezpłatną pomoc w mediacji dla osób, które nie są w stanie ponieść kosztów mediacji oferuje Stowarzyszenie Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie nr tel.: +48502782942 albo tel.: +4860508571.

Można skontaktować się z mediatorem wpisanym na listę prezesa Sądu Okręgowego w danym miejscu (np. w Zamościu albo w Lublinie).

Obejrzyj nasz krótki film o mediacji: https://www.youtube.com/watch?v=5qq4g0EePCs

Więcej o sporach sąsiedzkich i ich rozwiązywaniu oraz o mediacji opowiemy na spotkaniach informacyjno-prawnych, na które serdecznie zapraszamy.

Spotkania odbędą się w grupach po ok. 15 osób w Hrubieszowie w listopadzie.

Liczba miejsc ograniczona.

 

ZAPISY:

Telefonicznie pod numerami:

+ 48 605085714, 

+ 48 502782942

albo

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.